Památky

zámek

Památky Jindřichova Hradce

Jsou odkazem pro další generace, jsou hýčkané i neprávem opomíjené, jsou zrcadlem společnosti, ve které žijeme. Historické památky nás uchvacují, poučují a obohacují. Je na čase, abychom jim tuto službu začali svou pozorností oplácet.

 

Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci.Jeden z nejhodnotnějších architektonických souborů u nás byl v roce 1996 prohlášen Národní kulturní památkou. Svou rozlohou se řadí na třetí místo v České republice.V letech 1976-1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky čekají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap.

Areál minoritského kláštera s Kostelem sv.Jana Křtitele. Datum založení kostela není znám, stavba kláštera souvisí s příchodem minoritů do města v roce 1320. K vidění je unikátní gotická architektura a nástěnné malby, dále Křížová chodba, Soukenická kaple a kaple sv.Mikuláše. V barokní kapli se nachází expozice církevního umění.

Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie s městskou vyhlídkovou věží. Významný gotický chrám z 2.poloviny 14.století je dominantou celého města. V kostele je vzácná křtitelnice z roku 1525 a gotická socha Madony z roku 1430. V presbyteriu je Mauzoleum Jáchyma z Hradce, v kryptě jsou pochovány ostatky pánů z Hradce a rodu Slavatů. Kostel je otevřen pouze v době mší a církevních slavností. U kostela je Městská vyhlídková věž, odkud se návštěvníkům nabízí Jindřichův Hradec jako na dlani.

Františkánský klášter s kostelem sv.Kateřiny. Gotická a barokní architektura vytváří spolu s přilehlým kostelem a domem č.p.123/II (Klášteříčkem) urbanisticky zajímavý a v historii města důležitý celek. Kostel sv.Kateřiny byl založen r. 1479, Františkánský klášter byl budován v letech 1644-1657 a Klášteříček, který původně sloužil jako špitál, pochází z roku 1534.

Kaple sv.Maří Magdaleny. K rozsáhlému areálu bývalé Jezuitské koleje v centru města neodmyslitelně patří i raně barokní Kaple sv.Maří Magdaleny, jíž nechal na přelomu 20. a 30.let 17.století vystavět Vilém Slavata. Stavba vyniká bohatou štukovou výzdobou a řadí se k nejstarším barokním svatostánkům v Čechách. Po náročné rekonstrukci slouží Kaple jako nádherný koncertní sál i jako reprezentativní obřadní síň.

Nežárecká brána. Brána zvaná též Linecká se jako jediná dochovala z původních tří městských bran, které byly součástí městského opevnění ze 14.století. Původně byla brána nižší, zvýšena byla v roce 1685 a na současnou výšku v roce 1910. Od roku 1879 ji zdobí hodiny od místního hodináře Martina Rezka.

Vytvořeno 28.6.2011 13:38:40 - aktualizováno 29.6.2011 9:47:39 | přečteno 19642x | marcela.kozlova
load