Muzea

Muzeum JH

Muzea na Jindřichohradecku

 

Jižní Čechy, Jindřichohradecko nevyjímaje, jsou pro turisty z hlediska muzejních zajímavostí přímo ideální cílovou destinací. Různorodé a velmi často i unikátní muzejní sbírky mnohé vypovídají o životě našich předků, jejich zvycích a obyčejích a jsou bezpochyby inspirací pro dobu současnou.

Muzeum Jindřichohradecka, založené v roce 1882, sídlí od roku 1927 v renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Z bohatých sbírek muzea vynikají Krýzovy jesličky- největší lidový mechanický betlém na světě, ojedinělá kolekce převážně gotických plastik a unikátní soubor malovaných ostrostřeleckých terčů a terčových zbraní, dále např. Síň Emy Destinnové. V galerijní části jsou vystaveny církevní památky, výtvarné umění a nábytek.

Národní muzeum fotografie sídlí od roku 2002 v objektu bývalé jezuitské koleje, který prošel velkorysou rekonstrukcí. V jejím rámci byly odkryty i unikátní nástropní a nástěnné malby. Muzeum již hostilo celou řadu prestižních výstav, seminářů, tématických večerů apod. Výstavní program zahrnuje práce domácích i zahraničních autorů, díla klasiků i nastupující generace fotografů.

Letecké muzeum v Deštné. Expozice představuje čsl. letce, kteří bojovali za II.sv. války, i rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech. Návštěvníci mají možnost vidět, např. část  letounu Messerschmitt Me – 109, který havaroval na jihu Čech v roce 1945, dále pak exponáty ze zahraničních expedic. Bývalý kinosál je věnován čsl. sportovnímu i armádnímu letectví a  vojenským tradicím nedávno zaniklého 153.záchranného praporu v Jindřichově Hradci.

Provaznické muzeum v Deštné. Historie provaznictví v Deštné sahá do 70.let 18.století a těsně je spjata s celkem sedmi generacemi rodiny Kliků. Zakladatelem Provaznického muzea v Deštné byl v roce 1998 Karel Klik. Návštěvníci zde najdou zhruba 260 exponátů, zhlédnou staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů na dobových provaznických strojích.

Muzeum čs.opevnění – Klášter II. Nachází se východně od obce Klášter II na Novobystřicku. Muzeem prochází modrá turistická značka. K vidění je 9 železobetonových objektů, z nichž 2 jsou přístupné veřejnosti. V době prohlídek jsou vybaveny dobovým zařízením, originální výstrojí a výzbrojí předválečné čs.armády. Muzeum čs.opevnění je památníkem pěšího pluku 29, jehož jednotky byly v září 1938 dislokovány v jindřichohradeckém pohraničí a očekávaly tu útok německé armády.

Muzeum fosilií v Roseči. Miliony let staré kosti prehistorických zvířat, zkameněliny trilobitů, ryb, rostlin a další obdobné unikáty můžete vidět v největším soukromém paleontologickém muzeu v obci Roseč na Jindřichohradecku. Jde o celoživotní sbírku Henka a Nolly Blaaseových z Holandska, kteří ji zapůjčili jako stálou výstavu právě do Roseče.

Vytvořeno 28.6.2011 13:47:47 - aktualizováno 29.6.2011 9:53:07 | přečteno 9140x | marcela.kozlova
load