Rozhledna Rýdův kopec

Rýdův kopec

33 metrů vysoká rozhledna u vesnice Děbolín, cca 6 km od Jindřichova Hradce.

Rozhledna leží cca 1km západně od Děbolína, cca 6km od Jindřichova Hradce. Vede k ní úzká asfaltka pro pěší (červená TZT) a pro cyklisty (cyklostezky "Po stopách Emy Destinové" a "Přes památky do pohádky"). Automobilisté mohou parkovat v Děbolíně.

Celková výška: 33m

Výška vyhlídkové plošiny: 24m

Počet schodů: po točitém ocelovém schodišti - 102 schodů, nebo po dřevěném schodišti - 128 schodů


Výhled: úplný kruhový výhled - pohledy jak na blízká (J.Hradec, Velký Ratmírov), tak na vzdálenější sídla (např. Třeboň). Při optimálních rozhledových podmínkách můžeme pozorovat vrch Javořice, vrcholové partie Novohradských hor, Blanského lesa (Kleť) nebo Šumavy.

Vlastní stavba rozhledny má tvar trojbokého hranolu o půdorysu rovnostranného trojúhelníka. Po dvou kamenných schodech se přichází ke vstupním dveřím do uzavřené základny. Tu tvoří zděná obvodová stěna s řadou oken sahající do prvního nadzemního podlaží. Uvnitř základny vede dřevěné lomené schodiště o 32 stupních na dolní vyhlídkovou plošinu nacházející se ve výšce 6 m. Dále je na výběr ze dvou možností k výstupu na horní vyhlídkový ochoz - buď po 96 dřevěných schodech přiléhajících k vzdušným (neopláštěným) obvodovým stěnám, nebo lze využít kovové spirálové schodiště obepínající osový stožár. V případě „ocelového“ výstupu máte k dispozici 102 stupňů, které vedou na horní vyhlídkovou terasu. Ta se nachází ve výšce 24 m nad terénem a její středová část je od vnější části oddělena skleněnými výplněmi. Zde jsou umístěny dvě lavičky a tři panoramatické plány pozorovatelné krajiny. Na vnější vyhlídkový ochoz vedou troje posuvné dveře. Celá terasa je zakryta originálně tvarovanou dřevěnou střechou. Vertikální hrany celé stavby ochraňují tři ocelové sloupy, v horních partiích nakloněné k ose objektu.

           


Rýdův kopec

Otevírací doba

MěsícDenČas
Duben - Listopad -- otevřeno
Vytvořeno 19.5.2022 19:12:13 | přečteno 201x | ernest
load