Navigace  |  Obsah  |  Vyhledávání
CSENDEFRRUNLHU
Den města
V červnu probíhají v Jindřichově Hradci městské slavnosti, které jsou situovány do centra města a především do areálu Státního hradu a zámku. Oslavy jsou pokaždé jinak tematicky zaměřené.

Městské informační centrum Jindřichův Hradec

Občané tudy ->

Přeskočit navigaci

Navigace

 


Interaktivní průvodce městemUbytováníPenzion OboraVideopozvánkyKalendář akcí 2021 v PDFAnimovaný film o Jindřichově HradciAqua show sv. FloriánRozhledna Rýdův kopec DěbolínKudy kam na JindřichohradeckuBazén / Aquapark Jindřichův HradecMěstská sportoviště Jindřichův HradecOnline webkameryVirtuální prohlídkyPexeso

 

Pivovar a mlýn

mlyn s elektr

Na hradbách mezi zámkem a nynějším muzeem byl postaven panský pivovar, přestavěný v polovině 16. století . V roce 1580 začal Adam II. z Hradce stavět pod Pluhovou baštou nový pivovar, který patřil k největším v Čechách. V letech 1831-1835 si jej pronajal otec Bedřicha Smetany, který v něm s celou rodinou bydlel. V místě, kde ústí stoka z Vajgaru do Nežárky, byl postaven mlýn U čtrnácti, nejstarší v Jindřichově Hradci.

Nad hlavním vchodem jsou ve zdi zasazeny dvě kamenné desky se znakem Jáchyma z Hradce a jeho manželky Anny z Rožmberka, s nápisem vztahujícím se k založení mlýna. Mlýn je součástí zámku a zakoupil jej Národní památkový ústav ČR. Mlýn byl vybudován r. 1551, přestavěný v roce 1888 na vodní elektrárnu, která byla ve své době první v Čechách. Instalaci turbíny a dynama (původní dynamo je umístěno v muzeu) provedl František Křižík. Vyráběný elektrický proud se využíval k osvětlení města (v celých Čechách to bylo v Jindřichově Hradci jako druhém městě hned po Praze). Po rekonstrukci bývalého mlýna je Křižíkova elektrárna od roku 2002 opět v provozu a podle stavu vody vyrábí 15 až 50 kWh. Skutečná i historická hodnota mlýna je srovnatelná s nejvýznamnějšími budovami ve městě. Prostory elektrárny byly v září 2003 poprvé představeny veřejnosti v rámci Dnů evropského dědictví a v roce 2004 absolvoval vůbec první návštěvnickou sezónu také zámecký mlýn. Návštěvníkům je zpřístupněno několik výstavních prostor, ve kterých byla znovu oživena tradice výroby ručně tkaných tapisérií a obří tapisérie jsou zde pravidelně vystavovány. Kromě tapisérií jsou sezónně k vidění např. řemeslné výrobky a rovněž zde probíhá řada kulturních akcí.

Galerie Zámecký mlýn s Křižíkovou vodní elektrárnou je v letošní sezóně z technických důvodů pro veřejnost uzavřen.

11.4.2011 14:41:35 - aktualizováno 14.10.2014 12:11:14 | přečteno 9762x | Vladislav Sochna

Vyhledávání 
Informační středisko město Jindřichův Hradec © 2011  |  Panská 136/I, 377 01 Jindřichův Hradec, Česká republika
tel. +420 384 363 546  |  e-mail: info@jh.cz
Mobilní verze stránek
load