Navigace  |  Obsah  |  Vyhledávání
CSENDEFRRUNLHU
Rybník Vajgar,
který tvoří jednu z dominant Jindřichova Hradce, je rozdělen na Velký a Malý. V hladině menšího z Vajgarů se zrcadlí státní hrad a zámek.

Městské informační centrum Jindřichův Hradec

Občané tudy ->

Přeskočit navigaci

Navigace

 


Interaktivní průvodce městemUbytováníPenzion OboraVideopozvánkyKalendář akcí 2021 v PDFAnimovaný film o Jindřichově HradciAqua show sv. FloriánRozhledna Rýdův kopec DěbolínKudy kam na JindřichohradeckuBazén / Aquapark Jindřichův HradecMěstská sportoviště Jindřichův HradecOnline webkameryVirtuální prohlídkyPexeso

 

Městské hradby

hradby1

Vedle opevnění, které chránilo hrad, mělo své hradby, budované od 13. století i vnitřní město. Dodnes se zachovala jejich část nad Vajgarem, pod zadní frontou domů na náměstí Míru. Od minoritského kláštera (vedle kostela sv. Jana Křtitele), kde se dochovaly zbytky parkánu i hradeb, pokračovalo opevnění nahoru směrem ke Střelnici. Tady stávala Pražská brána a od ní vedly hradby s příkopem dál dnešními Husovými sady k místu, kde dnes stojí vila. Dosud je tu připomíná ulice Na Hradbách.

Naproti bazénku v parku se dochovala z původních hradeb přestavěná půlkruhová bašta. Zbytky městských hradeb jsou patrné i na cestě z parku podél Nežárky směrem k Nežárecké bráně a zadní frontě bývalé jezuitské koleje. Z mostu mezi Malým a Velkým Vajgarem je vidět původní hranolová bašta, také součást městského opevnění, která se dochovala dodnes v renesanční a barokní úpravě, její spodní část je gotická. V městském opevnění byly kdysi tři brány, z nichž se dochovala pouze Nežárecká pod muzeem. Rybniční ulice, vedoucí z náměstí Míru k Vajgaru byla dole zakončena Rybnickou bránou se znaky a visutým mostem, Panská ulice v místech u dnešní Střelnice Pražskou (Novoměstskou) bránou. Tyto brány byly zbourány ve 20. letech 19. století, kdy se město zbavovalo středověkého opevnění a rozrůstalo se vně městských hradeb.

 hradby, obrázek se otevře v novém okně

11.4.2011 14:43:03 - aktualizováno 14.10.2014 12:12:00 | přečteno 6508x | Vladislav Sochna

Vyhledávání 
Informační středisko město Jindřichův Hradec © 2011  |  Panská 136/I, 377 01 Jindřichův Hradec, Česká republika
tel. +420 384 363 546  |  e-mail: info@jh.cz
Mobilní verze stránek
load