Navigace  |  Obsah  |  Vyhledávání
CSENDEFRRUNLHU
Muzeum Jindřichohradecka
Z bohatých sbírek muzea vynikají Krýzovy jesličky - největší lidový mechanický betlém na světě, ojedinělá kolekce převážně gotických plastik a unikátní soubor malovaných ostrostřeleckých terčů a terčových zbraní, ale např. také Síň Emy Destinnové.

Městské informační centrum Jindřichův Hradec

Občané tudy ->

Přeskočit navigaci

Navigace

 


Interaktivní průvodce městemUbytováníPenzion OboraVideopozvánkyKalendář akcí 2021 v PDFAnimovaný film o Jindřichově HradciAqua show sv. FloriánRozhledna Rýdův kopec DěbolínKudy kam na JindřichohradeckuBazén / Aquapark Jindřichův HradecMěstská sportoviště Jindřichův HradecOnline webkameryVirtuální prohlídkyPexeso

 

Landfrasova tiskárna

landfrasova tiskarna2

Tuto budovu na Balbínově náměstí nechal pro svou tiskárnu přestavět Alois Landfras. Empírový vzhled, který se zachoval dodnes, dal budově její stavitel Josef Schaffer v roce 1827. Tehdy k původnímu domu přistavěl patro s portikem a balkónem. Landfrasové byli tiskařská rodina, původně jindřichohradečtí koželuzi, kteří se přestěhovali do Příbrami a odtud koncem 18. století zpět do Jindřichova Hradce. Členové rodiny spoluvytvářeli městské kulturní povědomí a patřili do galerie obrozeneckých měšťanů. Vydávali především nebeklíče, kalendáře a sbírky povídek. Nejvýznamnější z nich Alois Landfras, byl v letech 1850 – 1861 starostou města. Z tiskárny více než sto let proudily ke svým čtenářům tisíce svazečků knížek lidového čtení , jarmarečních a pouťových písní, modliteb a modlitebních knih i regionálních novin.

landfrasova tiskarna1, obrázek se otevře v novém okně

11.4.2011 14:47:05 - aktualizováno 14.10.2014 12:18:08 | přečteno 7829x | Vladislav Sochna

Vyhledávání 
Informační středisko město Jindřichův Hradec © 2011  |  Panská 136/I, 377 01 Jindřichův Hradec, Česká republika
tel. +420 384 363 546  |  e-mail: info@jh.cz
Mobilní verze stránek
load