Víte kde najít tzv. Vinopalnu? Pojďte s námi na další procházku městem.

Vinopalna

Máme tu suchý únor, tak proč si nepředstavit při procházkách další z měšťanských domů, kde se svého času vyráběla pálenka pro hospody a zámecké pány.  Jedná se o měšťanský dům čp. 3/I Vinopalna.

Architektura

Jde o komplex několika budov, v minulosti složitě přestavovaných. Hlavni objekt je jednopatrový barokní dům s valbovou mansardovou střechou se dvěma zděnými vikýři. Průčelí o šesti okenních osách je členěno lizénami, kordonovými plochými pásy a stuhovými šambránami oken. Na obou stranách na budovu navazuji půlkruhově zaklenuté vjezdy. Hlavní budova byla do dnešní podoby přestavěna podle projektu F. M. Kaňky roku 1721 a je jedním z mála projevů baroka ve městě. Cenné jsou především hlavní průčelí, krov a střecha. Z různorodosti kleneb, dispozičního uspořádání a fragmentů kamenných ostění oken lze soudit, že při stavbě bylo zachováno mnoho ze starších stavebních etap. Barokní je i nárožní stavení, které má průčelí hladká. Zadní budova je gotického původu, také patrová, horní patro je přístupné od čp. 16. Pravě v teto budově pravděpodobně byla panská vinopalna z roku 1699.

Historie

Vinopalna 2Na základě zkušeností, získaných u hraběte Sporcka, rozhodl Jakub Heřman Černín v roce 1697 na svém panství pálit líh z pivovarských kalů. V domě č. 3 naproti zámku vzniká panská vinopalna. Její součástí byla později i výkrmna dobytka, který byl krmen „výpalky“ čili odpadem z lihu. Pálenka se rozvážela do hospod, u vinopalny byl šenk. Po zániku vinopalny v polovině 19. století se přeměňuje objekt na byty pro úředníky. Bydlel zde např. hradecký archivář František Tischer, který zde poskytl ubytování Františku Palackému; ten mj. sestavil Černínům rodokmen. Hradec navštívil naposledy v roce 1861, kdy byl jmenován čestným občanem města. 

A zapomenout nelze ani na kněze, archiváře a autora sedmidílných Dějin Jindřichova Hradce Františka Teplého, který zde rovněž bydlel. Těžko říci, zda se někdy v Hradci potkal s Josefem Zitkem, ale na hřbitově v Malenicích nad Volyňkou jsou skoro sousedé. 

Soutěžní otázka: Co bylo označováno jako výpalky?

Odpovědi najdete v textu článku na webu www.infocentrum.jh.cz a nebo v knize Pod střechami domů, která je v prodeji v jindřichohradeckém infocentru v Panské ulici (až bude zase otevřeno). Správné odpovědi zasílejte do středy 24. února 2021 na email info@jh.czZe správných odpovědí bude vylosován jeden výherce výše zmíněné knihy, kterou vydalo město Jindřichův Hradec.


Vytvořeno 19.2.2021 7:50:36 | přečteno 370x | barbora.pisova
load