Velikonoční veselice oživí lidové tradice v Muzeu Jindřichohradecka

Veselice 2016

Připojit se k průvodu městem s řehtačkami a Kraslicovníkem nebo si vyzkoušet tradiční i méně známé velikonoční zvyky mohou malí i velcí návštěvníci v prostorách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici na Bílou sobotu 26. března od 11.00 hodin. 

Na průvod městem s řehtačkami a Kraslicovníkem, malování perníčků, barvení kraslic, pletení pomlázek či cimbálovou muziku láká návštěvníky Velikonoční veselice v Jindřichově Hradci. Letos poprvé spolek Civis novus oživí lidové tradice v prostorách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici. Tradiční i méně známé velikonoční zvyky si tam mohou malí i velcí vyzkoušet na Bílou sobotu 26. března od 11.00 hodin.

„Součástí Velikonoční veselice je představení velikonočních tradic tak jako každý rok ve spolupráci s Jarošovskou krojovou družinou. Dámy a pánové v krojích budou představovat malování kraslic, zdobení perníčků. Děti i dospělí se naučí uplést pomlázku,“ přiblížila Petra Jahodová ze spolku Civis novus. Zdůraznila, že proutky, vajíčka a vše ostatní potřebné bude pro zájemce k dispozici na místě a nemusí si nic chystat předem. Návštěvníci se mohou těšit také na jarní květinovou vazbu, kterou si mohou odnést domů, a chybět nebude ani výtvarná dílna pro nejmenší.

„Je to oslava příchodu jara, takže budeme dělat nejen velikonoční výtvarné dílny, ale bude k tomu opravdu veselice, takže přijede cimbálová muzika Notečka, hrát bude i známý a oblíbený jindřichohradecký dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha. Prostory muzea rozezní také dětský rytmický orchestr Hakuna Matata,“ popsala Jahodová.

Letos poprvé Velikonoční veselici doplní výtvarné dílny pro základní a mateřské školy. Vajíčka, kterápak ozdobí strom Kraslicovník, mohou děti vyzdobit při dílnách v Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ulici od 14. do 24. března. Strom zkrášlený malovanými vajíčky poputuje na Bílou sobotu v čele slavnostního průvodu. „Kraslicovník poneseme slavnostně na náměstí Míru, kde zůstane vystaven ještě po Velikonocích. Průvod půjde s velikými velikonočními řehtačkami, takže bude opravdu rachot po celém městě, aby se vědělo, že jaro a Velikonoce už jsou tady,“ doplnila Jahodová.

Marie Hazuková

Vytvořeno 4.3.2016 10:17:21 | přečteno 1132x | barbora.pisova
load