Velikonoční veselí v Muzeu Jindřichohradecka

velikonoční veselice

Muzeum Jindřichohradecka podruhé ožije svátky jara na Bílou sobotu 15. dubna při Velikonoční veselici. Muzeum ve Štítného ulici otevře své brány již v 10:00 hodin, průvod masek s řehtačkami a Kraslicovníkem vyrazí do ulic v 16:00 hodin.

Lidové zvyky a tradice představí návštěvníkům stejně jako každý rok Jarošovská krojová družina. Dámy a pánové v krojích přiblíží nejen tradiční způsoby zdobení kraslic, mezi něž patří například vosková batika, ale muzeum se rozezní také lidovými písněmi. Zahraje cimbálová muzika Notečka, známý a oblíbený jindřichohradecký dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha a chybět nebude ani dětský rytmický orchestr Hakuna Matata.

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem a zároveň zajímavou lidovou tradicí, kterou Muzeum Jindřichohradecka dlouhodobě dokumentuje. Vedle tradičních velikonočních zvyků patří k nejzajímavějším dokumentace výroby kraslic v regionu, které se svými krajkovými vzory patří k světovým unikátům. Malířky tyto vzory budou předvádět také na Velikonoční veselici. V bývalém klášteře minoritů si mohou malí i velcí vyzkoušet různé techniky barvení kraslic, uplést si pomlázku a ozdobit velikonoční perníčky. K oslavě příchodu jara už neodmyslitelně patří i průvod městem s řehtačkami a Kraslicovníkem a lidová hudba a tance.

Stejně jako loni si strom Kraslicovník, zkrášlený stovkami malovaných vajec, vyzdobí děti z jindřichohradeckých základních a mateřských škol. Muzeum Jindřichohradecka pro ně pořádá Velikonoční výtvarné dílny, které se uskuteční od 3. do 12. dubna v bývalém minoritském klášteře ve Štítného ulici. Děti si pak samy budou moci vlastnoručně ozdobenou kraslici na strom zavěsit.

Slavnostní průvod se z muzea vydá v 16.00 hodin v čele s Kraslicovníkem, který ponese již tradičně zástupce města. Trasu na náměstí Míru doprovodí i Hakuna Matata s obrovskými řehtačkami, které rozezní celé město. Na náměstí pak celou akci zakončí vystoupení Jarošovské krojové družiny. Kraslicovník zůstane na náměstí Míru vystavený ještě po Velikonocích.

Velikonoční veselici pořádá Civis Novus a Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec.

Vytvořeno 5.4.2017 7:36:10 - aktualizováno 5.4.2017 15:46:27 | přečteno 1302x | petra.kredatusova
load