Svatomartinské hodování na náměstí Míru

Svatomartinské odpoledne 2015

Tradici svatomartinských oslav v našem městě se rozhodl obnovit spolek Civis novus ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a místními podnikateli a společně pro vás připravili Svatomartinské hodování, a to ve středu 11. listopadu na náměstí Míru.

Svátek svatého Martina patřil v historii k jednomu z nejoblíbenějších v roce. Tento den byl spojován nejen s příchodem prvního sněhu a přípravami na zimu, ale také s pravým posvícením se vším, co k němu patří. Obnovit tradici svatomartinských oslav v našem městě se rozhodl spolek Civis novus ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a místními podnikateli a společně pro vás připravili Svatomartinské hodování, a to ve středu 11. listopadu na náměstí Míru.
Svatomartinské oslavy, které dnes v České republice symbolizuje první košt mladého vína a vůně husí pečínky, jsou spjaty s jedním z nejznámějších a nejvíce uctívaných světců Evropy sv. Martinem, jehož jméno nesou stovky kostelů, klášterů a míst po celém světě.

Svatý Martin bývá nejčastěji zobrazován na koni, s půlkou pláště a žebrákem. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Proč tomu tak je, pomůže vysvětlit dětský sbor NOVA DOMUS při 1. ZŠ, který si připravil krátké vystoupení, které vám přiblíží Legendu o svatém Martinovi z Tours, symbolu lidského soucítění, vzájemné pomoci a úcty.

Protože k těmto oslavám patří kromě husích pečení a martinských koláčů také slavnostní otevření první láhve letošního mladého vína, v 11. 00 hodin zazní z úst místního vikáře tradiční požehnání svatomartinským vínům a posvícení tak může začít.  Po celý den budete mít možnost přímo na náměstí Míru ochutnat svatomartinská vína a svatomartinská menu připravená místními restauracemi.
V průběhu odpoledne vystoupí dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha, dětský sbor NOVA DOMUS při 1. ZŠ a program zakončí cimbálová muzika Notečka.
Dle pranostik se především děti těší na „příjezd Martina na bílém koni“ – v podobě prvních sněhových vloček. Sněhovou nadílku přese všechnu snahu zaručit nedokážeme (můžeme pouze doufat), ale na příjezd skutečného Martina na bílém koni se těšit můžete.

SVATOMARTINSKÉ HODOVÁNÍ

11. 11. 2015 na náměstí Míru


11.00 hodin – 20.00 hodin: prezentace svatomartinských vín 2015 a svatomartinských menu místních restaurací

17.00 hodin: dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha

17.30 hodin: dětský sbor NOVA DOMUS při 1. ZŠ

18.00 hodin: příjezd Martina na bílém koni

18.30 hodin: cimbálová muzika Notečka

Svatomartinské 2015, obrázek se otevře v novém okně
Vytvořeno 20.10.2015 15:08:50 - aktualizováno 11.11.2015 12:38:32 | přečteno 3325x | barbora.pisova
load