Nad festivalem betlémů v Jindřichově Hradci opět roztáhne ochranná křídla unikátní anděl

PEtAnděl

Druhý ročník přehlídky Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí představí první adventní víkend práci 14 betlemářů z celé České republiky i ze Slovenska a na Masarykově náměstí se slavnostně rozzáří v sobotu 2. prosince v 17.00 hodin nebeský posel vyrobený ze stovek dílků vytištěných na 3D tiskárně.

Druhý ročník přehlídky Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí představí první adventní víkend práci 14 betlemářů z celé České republiky i ze Slovenska. A nad jediným festivalem betlémů v ČR opět roztáhne ochranná křídla unikátní anděl. Ozdobí fontánu na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci. Dvoumetrovou sochu vytištěnou na 3D tiskárně navíc rozpohybuje jednoduchý mechanismus po vzoru Krýzových jesliček. Po zatočení klikou zamává tříbarevná plastika svými průsvitnými křídly.

Při JINoHRÁtkách 2. a 3. prosince také vznikne další socha do velkého betlému z dřevěných soch v životní velikosti. „Řezbář Roman Galek v prostorách muzea intenzivně pracuje na soše Panenky Marie s Ježíškem,“ přiblížila etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová. Připojí se tak ke svatému Josefovi a pasáčkovi, které tvůrci vyřezali před rokem. Na Staré radnici mohou návštěvníci nahlédnout pod pokličku i drobnějším tvůrcům a zjistí, jak se vyrábí jesličky nejen dřevěné, ale také například textilní či krajkové. Jeden z řezbářů vytvoří před očima zájemců i dřevěné formy na perníkový betlém.

Po loňském PETAndělovi, na jehož stavbu sbíraly lahve děti ze 13 škol, letos ozdobí advent v Jindřichově Hradci nebeský posel vyrobený ze stovek dílků vytištěných na 3D tiskárně. Slavnostně se rozzáří v sobotu 2. prosince v 17.00 hodin za hudebního doprovodu sboru Nova Domus. „Bude to opět anděl ekologický, protože tiskneme z recyklátu. A bude to anděl zcela jistě rekordní! Tak velkou sochu z takového materiálu a tímto způsobem ještě nikdy nikdo netiskl,“ vysvětlila architektka Kateřina Nováková ze skupiny PETMAT, z. ú., která jedinečnou skulpturu (PETSculpt) vytváří. Dodala, že budou usilovat i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

V kostele sv. Jana Křtitele si mohou návštěvníci prohlédnout tradiční výstavu řezeb a betlémů, která letos představí jihočeského řezbáře Jiří Bürgera. Ten se zabývá především většími objekty se silným duchovním poselstvím. Výstavu zahájí vernisáž v sobotu 2. a potrvá do 30. prosince

Celý střed města znovu ožije festivalovou hrou, která propojí všechny kulturní subjekty ve městě. Řada úkolů čeká malé i velké v obou budovách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici i na Balbínově náměstí, v Domě gobelínů, infocentru, na Staré radnici či v Muzeu fotografie a MOM. Na závěr celé trasy dostanou děti drobnou odměnu a dospělí grog.

Školy z Jindřichohradecka budou také soutěžit O nejkrásnější betlém a jejich výrobky vystaví muzeum v křížové chodbě bývalého kláštera minoritů ve Štítného ulici. K vidění budou až do 30. prosince. Celý festival doplní i doprovodný program, adventní dílny a malý řemeslný trh, kde mohou návštěvníci ochutnat rozličné dobroty, nebo potěšit své blízké malým dárkem. 

Vytvořeno 1.11.2017 10:10:48 | přečteno 1120x | barbora.pisova
load