Na nádvoří zámku zažijte příběh Moliérova LAKOMCE

Činohra

Město Jindřichův Hradec, Antonín Kaška-umělecká agentura a Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec uvádějí 3. a 4. července 2015 ve 21:30 hodin na nádvoří Státního hradu a zámku Moliérovu divadelní hru Lakomec v provedení Jindřichohradecké činohry. Všechny srdečně zveme. Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice a v Informačním středisku.

Jindřichohradecká činohra navazuje na slavnou tradici Jindřichohradecké opery, která byla uváděna v letech 1950-1965 na III. nádvoří Jindřichohradeckého zámku a o které se dá říct, že patřila k vrcholům kulturní historie Jindřichova Hradce. V letošním roce se setkají členové Divadelní společnosti Jablonský a Divadla J. K. Tyla v Plzni na nádvoří Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci s Moliérovou komedií LAKOMEC v režii Josefa Nechutného. Moliére, vlastním jménem Jena-Baptiste Poquelin (1622-1673) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období raného a středního baroka. Lakomec (1668), snad nejznámější Moliérova komedie, jejímž titulním hrdinou je vdovec, lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, rodinu i děti. Jde snad o nejslavnější francouzskou komedii. Harpagon omezuje své děti a intrikuje s jejich životy, když je nutí do výhodných sňatků. Pro syna vybral bohatou vdovu, i presto že miluje krásnou, mladou Marianu, na kterou si ale zároveň myslí i harpagon sám. Pro dceru naopak našel zámožného starce. K šílenství jej přivádí ztráta zlatých dukátů, které mu vezme sluha, aby tak pomohl Kleantovi, jeho synovi. Harpagon zběsile pátrá a podezřívá každého ve svém okolí. Po odhalení lsti se výměnou za peníze vzdává Mariany. Nakonec svolí ke sňatkům svých dětí s partnery, které si samy zvolily, ale až poté, co se dozvídá o jejich majetném rodinném zázemí. Zvláště ho přesvědčí fakt, že ho vdavky nebudou nic stát.

Osoby a obsazení: Harpagon, otec Kleanta a Elišky - Miloslav Krejsa j. h., Kleant, nápadník Mariany - Michal Palaugari, Eliška, Valérova snoubenka - Hana Proxová, Valér, Eliščin nápadník - Adam Tomek, Mariana, Kleantova milá - Adéla Ratajová, Anselm, šlechtic - Jiří Langer, Frosina, dohazovačka - Andrea Černá j. h., Šimon, zprostředkovatel - Emanuel Krejcar, Jakub, Harpagonův kuchař a kočí - Karel Zaviačič, Štika, Kleantův sluha - Antonín Kaška, Policejní komisař - Pavel Prudil, Claudie - Ladislava Ratajová.

Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice a v Informačním středisku od 19. 6. 2015. MÍSTA JSOU ČÍSLOVANÁ.

Vstupné: 150,-, 130,- Kč.

Vytvořeno 26.6.2015 12:48:52 | přečteno 1771x | barbora.pisova
load