Muzejní expozice vás provede historií vytesanou do kamene

Nová expozice kamenů (002)

V Muzeu Jindřichohradecka na Balbínově náměstí můžete zhlédnout novou stálou expozici "Historie vytesaná do kamene".  Expozice je umístěna do dvou nově zrekonstruovaných a zpřístupněných sklepních prostor muzea a představuje bezmála čtyřicet kamenných artefaktů ze 14. - 19. století.


Badatelé a historikové považují tyto exponáty za jedny nejzajímavějších a nejhodnotnějších ve sbírkách Muzea Jindřichohradecka. Vystaveny jsou jednostranné i oboustranné kamenné desky se smírčími kříži, dále tympanony církevních vchodů, střílny, votivní kamenné desky s českými a německými nápisy, ozdobná kostelní i domovní ostění oken a dveří, závaží s kovovými oky, kostelní pokladnička, náhrobky a jejich části, novogotické kříže či torza kamenných profilovaných ploten z Urbanova mostu ve Zbuzanech a mnohé další.

Seznámíte se s prací a uměním kameníků od 2. poloviny 14. do konce 19. století. Každý z vystavených předmětů má svoji vypovídací historickou hodnotu, svou uměleckou hodnotu, kouzlo i duši. U některých artefaktů se autorům expozice podařilo ve starých muzejních a archivních záznamech dopátrat také původní lokality a způsob nabytí, případně i jejich příběh a vztah k našemu regionu. Bezesporu unikátními jsou dva vystavené exponáty. Gotický tympanon z 2. poloviny 14. století, představující anděly vytahující hřeby z rukou Krista na kříži, a také kamenný kruhový středověký svícen z 15. století tzv. „Schalenstein“ se čtyřmi otvory, který patří mezi dva prozatím známé exponáty svého druhu v České republice! V expozici se rovněž seznámíte s historií bývalého kostela sv. Alžběty, smírčích a hraničních kamenů, desek s nápisy či s tragickým osudem Urbanova mostu, který byl 19. května 1801 vážně poničen největším požárem v Jindřichově Hradci. 
Vytvořeno 1.10.2020 10:54:45 | přečteno 451x | pavlina.pipalova
load