Koncert v rámci abonentních koncertů KPH 2014 vás zavede do Francie

LaBrise   KPH   listopad 2014

Kulturní dům Střelnice vás zve na poslední koncert v rámci abonentních koncertů KPH 2014 "La Brise de France" dne 6. 11. 2014 v 19.00 hodin do kaple sv. Maří Magdaleny.

Účinkují: Jitka Baštová – akordeon, Jindřich Macek – loutna. 

Předskokánci ZUŠ J. Hradec - Lukáš Kovář, Marie Závodská, Lucie Svobodová, Dagmar Chalupová. Program: Myriam Mees - Tango apasionatl, Hughes Palmer - Stupnicový rock, Edward German - Cikánská suita - I.věta, Myriam Mees - Tango ultimo.

Zazní skladby francouzských autorů (D. Gaultier, J. Ph. Rameau, R. Ballard, R. de Visée, C. Debussy, M. Constanc) v provedení loutny, akordeonu a v avantgardní kombinaci obou nástrojů.

Koncert je zaměřen na francouzskou hudbu různých stylových epoch, které obohatily vývoj evropské hudby, dále na moderní díla inspirovaná stylem francouzského kabaretu a také vlastní úpravy vybraných děl Clauda Debussyho z období impresionismu. Debussyho pestrobarevná paleta hudebních odstínů je podtržena zvukovou odlišností nástrojů a přináší nezapomenutelné zvukové dojmy.

Jitka Baštová /akordeon/ vletech 2004 - 2009 studovala na Konzervatoři Pardubice a absolvovala hru na akordeon ve třídě prof. Ireny Holomkové. V průběhu studia přestoupila z klávesového na knoflíkový nástroj. Tento na zakázku vyrobený italský akordeon zn. Pigini je výjimečný svým jemným a velmi barevným tónem. Po absolvování konzervatoře byla přijata na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kde v roce 2014 dokončila magisterské studium ve třídě doc. Borise Lenka. V roce 2013 absolvovala studijní pobyt Erasmus na Sibeliově Akademii v Helsinkách - prof. Matti Rantanen.  Jako akordeonistka vystupuje sólově, ale i v komorních seskupeních, např. v duu se sopranistkou Lucií Černou. Její sólový repertoár tvoří zejména originální koncertní kompozice pro akordeon. Velice ráda však interpretuje také převzaté kompozice autorů starších epoch – klavírní skladby D. Scarlattiho, J. S. Bacha, J. Haydna atd. Na první pohled velmi ojedinělá a netradiční spolupráce s loutnistou Jindřichem Mackem, která započala v roce 2009, přináší zcela nové myšlenky i barevné nápady.  

Jindřich Macek /loutna/ - již v době svých studií získal několik ocenění v kytarových soutěžích, např. 1. cenu v celostátním kole soutěže ve hře na kytaru v Kutné Hoře se zvláštním oceněním poroty za interpretaci barokní hudby. Kytarovou hru na Konzervatoři v Pardubicích absolvoval u prof. Stanislava Juřici v roce 1993 a pokračoval v téže třídě se studiem hry na loutnu, které zakončil absolventským koncertem v Hradci Králové v červnu roku 1999. Je historicky prvním absolventem oboru loutna na Akademii staré hudby při Filosofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně ze třídy Miloslava Študenta (2005). Koncertuje jako sólista i jako loutnista rozmanitých komorních seskupení.

Jeho hru mohlo ocenit italské, německé, švýcarské, finské, slovenské, maďarské, slovinské, chorvatské, lucemburské, holandské a americké publikum. Vystupuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí.

Vytvořeno 4.11.2014 14:27:29 | přečteno 1681x | barbora.pisova
load