Folklorní festival se představí již podesáté

Folklorní festival

Folklorní festival jihočeských národopisných souborů rozezní zadní dvory bývalého kláštera minoritů v Jindřichově Hradci letos už podesáté. V sobotu 22. července se v Muzeu Jindřichohradecka představí šest folklorních skupin z jižních Čech. Nebude chybět ani tradiční krojovaný průvod centrem města a společný tanec České besedy. 

„Letošní jubilejní ročník festivalu jistě potěší lidovými písničkami, tanci i pestrými kroji a bude zajímavých zpestřením letního prázdninového odpoledne,“ uvedla organizátorka festivalu Alexandra Zvonařová, etnografka Muzea Jindřichohradecka. Zdůraznila, že přehlídka si za první dekádu své existence získala stabilní diváckou základnu a každoročně přiláká další množství návštěvníků. „V případě nepřízně počasí se festival přesune do sálu Kulturního domu Střelnice. Ale za celých deset let nám počasí nevyšlo pouze jednou,“ doplnila etnografka muzea.

Program zahájí ve 13:00 na Masarykově náměstí projevy starosty Jindřichova Hradce Stanislava Mrvky, ředitele muzea Jaroslava Pikala a starosty Jarošova nad Nežárkou Bohumila Roda, kteří se pak vydají v čele slavnostního průvodu. Jeho trasa vede Panskou ulicí na náměstí Míru, kde bude krátká zastávka se zpěvy a tanci. Průvod se pak přesune na zadní dvory bývalého minoritského kláštera, kde od 13:45 soubory společně zatančí tradiční Českou Besedu. Od 14:00 na ni naváže vystoupení jednotlivých folklorních skupin.

K festivalu neodmyslitelně patří vystoupení Jarošovské krojové družiny, kdy svůj program představí zvlášť dospělí členové souboru a děti, a návštěvníci se mohou těšit také na Budějovické dudácké sdružení BUDUS, JPST ÚSVIT České Budějovice, Muziku Bedrník a FS Radost z Kamenného Újezdu a FS Javor z Lomnice nad Lužnicí. Podrobný program naleznete na webových stránkách muzea www.mjh.cz. Vstupné na akci je dobrovolné. Pro návštěvníky je připraveno bohaté občerstvení.

Marie Hazuková – Muzeum Jindřichohradecka 

Vytvořeno 21.7.2017 9:22:50 | přečteno 893x | barbora.pisova
load