Dny evropského kulturního dědictví

JH leto2020 (88)

K příležitosti letošních Dnů evropského dědictví 19. a 20. září se můžete těšit na procházku sklepeními Španělského křídla a dále budete mít možnost zdarma navštívit výstavy Kabinety Stuchlé a Černínové.

Mimořádné prohlídky Španělského křídla

 Budova zažila v historii mnoho změn i pohrom. Na jejím místě se nejdříve nacházel druhý gotický palác. Ve druhé půli 16. století, ještě za pánů z hradce, byl přestavěn na reprezentativní křídlo, a vnitřní stavební úpravy byly prováděny za panování rodiny Slavatů i Černínů. V roce 1773 však byla budova vážně poškozena požárem. Opravovala se velmi pomalu a jen částečně. Její další existenci zajistila až generální rekonstrukce v poslední čtvrtině 20. století, při níž byly zčásti provedeny plány pro moderní využití budovy. To vše je při prohlídce podzemí Španělského křídla patrné.

Volný vstup na výstavy Kabinety Stuchlé a Černínové

Výstava Kabinety Stuchlé představuje originální svět loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Spatříte krasavice tančící charleston, cirkus s artisty, krasojezdkyní, silákem i cirkusové obludárium. Další část výstavy - příšerky - vás maličko postraší, ale hlavně pobaví. Při jejich tvorbě se autorka, jak přiznává, inspirovala díly známého českého filmového tvůrce.

Polovinu výstavních prostor nejvyššího podlaží Adamova stavení zaujímá výstava zvaná Černínové - cestovatelé, sběratelé, diplomaté. Připomíná diplomatické kariéry členů rodiny Černínů a velké množství unikátních předmětů, které Černínové vozili při svých cestách, jejich oděvy, přenosné sluneční hodiny, skládací postel, vlastními silami vytvářené slovníky, předměty, které získávali coby diplomatické dary - například turecký stan z počátku 17. století a výstavu doplňují také zajímavé exponáty z rodinné sbírky umění. . 


Vytvořeno 8.9.2020 9:56:21 | přečteno 587x | pavlina.pipalova
load