Den železnice v Jindřichově Hradci - oslavy 250 let

den železnice

Pestrý program pro malé i velké návštěvníky bude na nádraží v Jindřichově Hradci připraven na sobotu 9. září. Můžete zavítat na drážní pracoviště, svézt se parním vlakem nebo historickou drezínou.

Jindřichův Hradec jistě nemá nejstarší železnici na světě. Na letošní rok připadá ve skutečnosti 130. výročí napojení Jindřichova Hradce na normálně rozchodnou železniční síť a zároveň uplyne 120 let od otevření tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, vůbec nejstarší úzkokolejky v bývalém Československu. 

České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a Jindřichohradecké místní dráhy oslaví tato svá kulatá jubilea společně druhou sobotu v září, 9.9. V prostoru mezi oběma jindřichohradeckými železničními nádražími bude tento den připraven pestrý kulturní program. Od 9 do 16 hodin zde bude probíhat celá řada divadelních, folklorních tanečních a hudebních vystoupení.

Na své si přijdou ale pochopitelně zejména příznivci vlaků. Zvláštní retro rychlíky sem dorazí mezi desátou a jedenáctou hodinou z Českých Budějovic (Ostravan), Jihlavy (ES 499.1001 + T 478.1001) i Prahy (Stříbrný šíp). Z Jindřichova Hradce bude naopak vypraven protokolární parní vlak do Nové Bystřice s dobovou hudbou a kostýmovanými účinkujícími. Historické soupravy vyvezou cestující po úzkokolejce také do Lovětína a Blažejova

Na nádraží v J. Hradci si návštěvníci prohlédnou speciální vozidla SŽDC, měřící vůz AŽD; svezou se po zahradní železnici na miniaturách úzkokolejného vlaku nebo na původních šlapacích drezínách; prohlédnou si modelové kolejiště. Součástí programu budou také komentované prohlídky pracovišť železniční stanice a ukázky moderní techniky Armády ČR, Hasičského záchranného sboru a práce Českého červeného kříže.

 Pro děti jsou připravené doplňkové atrakce a soutěže, jako skákací hrady, výtvarná dílna a Elfíkovy hry).

V rámci oslav 250 let železnice jsou připraveny také tematické výstavy v železničních stanicích v Jihlavě a Veselí nad Lužnicí. Vstup je všude zdarma. 

Vytvořeno 30.8.2017 9:47:27 | přečteno 1447x | petra.kredatusova
load