Činohra od Václava Štecha - Třetí zvonění

DSCN5295

Město Jindřichův Hradec, Antonín Kaška – umělecká agentura a Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec vás zve na divadelní komedii Václava Štecha „Třetí zvonění“v podání Jindřichohradecké činohry dne 6. a 7. července vždy od 21:30 hodin na III. nádvoří Státního hradu a zámku.


V režii Josefa Nechutného hrají Andrea Černá (členka Divadla Na Vinohradech), Miloslav Krejsa (člen Divadla J. K. Tyla v Plzni), Adéla Ratajová, Jiří Langer, Adam Tomek, Hana Proxová, Ladislava Ratajová, Martina Valášková, Emanuel Krejcar, Michal Palaugari, Pavel Prudil, Aleš Růžička a další.

Václav Štech (1859-1947), učitel, spisovatel, dramatik, novinář, zakladatel Divadla Uránie, ředitel pražského Městského divadla Na Královských Vinohradech a posléze Národního divadla v Brně, otec slavného historika umění V.V.Štecha.

Václav Štech byl autorem humoresek, novel, románů a dokonce i naučných spisů. V dramatické tvorbě se věnoval méně úspěšně i dramatu, ale největší úspěch měly jeho komedie: Třetí zvonění z roku 1900, které bylo i úspěšně zfilmováno v roce 1938 s Theodorem Pištěkem a Oldřichem Novým v hlavních rolích, se již rok po své pražské premiéře rozlétlo takřka po celé republice. Václava Štecha pro české publikum znovuobjevil nejdříve Miroslav Horníček, který komedii doplnil písničkami a po mnoha letech režisér Ladislav Smoček, který hry zkrátil, vyčistil od dobových popisností a znovu uvedl na česká pódia. Třetí zvonění v jeho režii v pražském Činoherním klubu se dočkalo téměř 500 repríz. Václav Štech napsal komedii Třetí zvonění roku 1900, ve svých jedenačtyřiceti letech, tedy v době největšího tvůrčího rozmachu. Námět nosil v hlavě delší dobu. Městečko Neklisy je ve skutečnosti Slaný, kde prožil dětství i učil na obecní škole. Podle události, které byl sám svědkem, sepsal bláznivou historii svatby v rodině starosty, která sice hýbe celým městečkem, ale o které se do poslední chvíli neví, jestli se uskuteční nebo ne. Z nevinného nedorozumění vznikne řetěz složitých a zdánlivě neřešitelných situací, které jsou zdrojem napětí i komiky. Klasická komedie Václava Štecha není jen o zmatcích kolem jedné svatby, ale také o svérázných představách místních hodnostářů o řízení věcí veřejných. Svatba se nakonec konat bude, dokonce své štěstí tu najde i druhá dvojice a také obecní zájmy se podaří spojit s těmi soukromými.

Jindřichohradecká činohra se v letošním roce objeví na nádvoří našeho zámku již po dvacáté – slaví tedy velké výročí.

Předprodej vstupenek v pokladně Kulturního domu Střelnice a v Informačním středisku Jindřichův Hradec od 22. 6. 2018-

Vstupné: 150,- a 130,- Kč

Vytvořeno 18.6.2018 11:44:12 | přečteno 665x | pavlina.pipalova
load